Quantcast

BOYS CROSS COUNTRY

GIRLS CROSS COUNTRY

MIXED CROSS COUNTRY

GIRLS TENNIS

BOYS GOLF

Boys and Girls GOLF

GIRLS CHEERLEADING

Boys and Girls CHEERLEADING

MIXED Administration

BOYS ICE HOCKEY

GIRLS ICE HOCKEY

GIRLS CHEERLEADING

Boys and Girls CHEERLEADING

BOYS BASKETBALL

GIRLS BASKETBALL

BOYS SWIMMING

GIRLS SWIMMING

BOYS INDOOR TRACK

GIRLS INDOOR TRACK

BOYS SQUASH

GIRLS SQUASH

Boys and Girls SQUASH

GIRLS DANCE

BOYS DIVING

GIRLS DIVING

BOYS Swimming and Diving

GIRLS Swimming and Diving

BOYS VOLLEYBALL

BOYS TENNIS

GIRLS SOFTBALL

BOYS TRACK AND FIELD

GIRLS TRACK AND FIELD

BOYS LACROSSE

GIRLS LACROSSE

BOYS CREW

GIRLS CREW

Boys and Girls CREW

Coed CREW

BOYS Ultimate Frisbee

GIRLS Ultimate Frisbee

Boys and Girls Ultimate Frisbee

MIXED Band

MIXED Administration

Softball

  CENTRAL LEAGUE SOFTBALL

 

2017 LEAGUE CHAMPIONS: HAVERFORD

2017 SPORTSMANSHIP AWARD: LOWER MERION

                                                                              

CHAMPIONSHIP HISTORY

2016: Upper Darby 2015: Springfield 2014: Springfield 2013: Upper Darby/Haverford
2012: Radnor 2011: Haverford 2010: Garnet Valley 2009: Garnet Valley
2008: Haverford 2007: Conestoga 2006: Penncrest 2005: Penncrest

 

2017 All Central Teams

 

Position First Team Second Team
Infield  Diane Torregrossa, Garnet Valley, 10  Olivia Cepielik, Conestoga, 10
Infield  Heather Lazer, Haverford,  12  Anna Walsh, Harriton, 10 
Infield Audrey Rosenblum, Radnor,  10  Annalise McLarnon, Penncrest, 12 
Infield 

 

Malia Calciano, Strath Haven,  11  Madison Lane, Haverford, 12 
Infield Nikki DePietro, Springfield, 12  Anna Torrens, Ridley, 9 
Outfield  Ali Murphy, Haveford, 10  Heather Bogardus, Ridley, 12 
Outfield  Lindsey Moran, Haverford,  12 
Outfield Nicole Atkins, Marple Newtown, 12 
Outfield Olivia Rigby, Penncrest, 12 
Outfield Sam Witmer, Upper Darby,  12 
Pitcher  Leighann Jenkins, Ridley, 12  Jenna Casasanto, Springfield, 10 
Pitcher  Brooke Nicander, Radnor, 12 
Pitcher  Maya Hartman, Penncrest, 11  Gabriel Gentile, Haverford, 12 
Catcher  Lindsey Hunt, Garnet Valley, 10  Ashley Scarpato, Springfield,  12 
Catcher  Lexi Witmer, Upper Darby,  10 

 

Honorable Mention:

 

Marple Newtown: Paige Benasutti and Ally DeFruscio

Garnet Valley: Hope DiMario and Audrey Shenk

Radnor: Sydney Aljian and Grace Moore

Conestoga: Rachel Lopez and Emme Rycyzyn

Upper Darby: Rebecca Sorrentino and Camryn Young

Penncrest: Emma Stauffer and Julia Eckels

Harriton: Kiley Marsh and Sonia Groeneveld

Ridley: Julia Buckley and Gabriella DiNardo

Lower Meri0n: Jessie Epstein and Hannah Charlson

Haverford: Amira Gallagher and Morgan Marchesani

Strath Haven: Sophia Bolinger and Brooke Bender

Springfield: Caitlin Chambers and Victoria Ciasullo

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.